ÖDEME SEÇENEKLERİ

1 -Sitemiz Üzerinden Kredi Kartı Çekimi

Her türlü kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Online ödemelerinizde sipariş sonunda kredi kartınızdan tutar, hemen çekilecektir.

Sipariş verme işlemi sırasında varsa kargo bedeli faturanıza yansıtılmaktadır.

Aydinlatmacim.com  256 Bit SSL ile şifrelenmektedir.

Kredi kartı ödeme hizmeti için iyzico firması ile çalışmaktayız. İyzico, günümüz şartlarında üst düzey veri güvenliği sağlayan modern altyapısı ile hizmet vermektedir, peşin ve taksitli kredi kartı ödeme işlemlerini güvenle yapabilirsiniz.

2- Banka Havalesi Yöntemi

Dilerseniz banka havalesi ile ödeme yapabilirsiniz. Banka havalesi ile ödeme yaptığınızda havale açıklamasına TC. Kimlik numaranızı veya sipariş numaranızı yazmanız gerekmektedir.

ÇAKIR TEKNİK ELEKTRİK İNŞAAT SAN TİC LTD ŞTİ . isimli TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş bankasındaki TR26 0006 4000 0011 4790 1192 10 IBAN nolu hesabımıza havale / EFT göndererek ödeme yapabilirsiniz.

TESLİMAT

Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır.

Siparişleriniz, onaylandıktan sonra en geç 5 (beş) iş günü sonunda (Özel Gün ve Haftalar Haricinde ) Anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına teslim edilecektir. Müşteri memnüniyeti ve kalite standartlarımız gereği, 14.00 kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün kargo firmasına teslim edilir.

Siparişiniz Kargo firması tarafından 09:00 – 18:00 olan mesai saatleri içerisinde (hafta içi) belirtmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilmektedir.

Teslimat adres değişikliği;

Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan”Hesabım”sekmesinden ilgili siparişi kontrol ediniz. Eğer siparişiniz “Siparişiniz Hazırlanıyor” statüsünde ise teslimat adresinizi değiştirmek için shop@aydinlatmacim.com  adresine e-mail gönderebilirsiniz. Eğer sipariş vermeden önce adres ile ilgili değişiklik yapmak isterseniz “Hesabım-Üye Bilgilerim-Adres Düzenle” işlem adımlarını kullanabilirsiniz.

Alıcı kişi değişikliği;

Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan”Hesabım”sekmesinden ilgili siparişi kontrol ediniz. Eğer siparişiniz “Siparişiniz Hazırlanıyor” statüsünde ise alıcı kişi bilgisini değiştirebilirsiniz. Yeni alıcı bilgilerini iletmek için [email protected]  adresine e-mail gönderebilirsiniz.Eğer sipariş vermeden önce alıcı bilgileri ile ilgili değişiklik yapmak isterseniz “Hesabım-Üye Bilgilerim” işlem adımlarını kullanabilirsiniz.

Sipariş kargoya verilmiş ise ve adres değişikliğinde bulunmak istiyorsanız

Güncel adres bilginizi veya alıcı bilgilerini Kargo’ya iletebilmemiz için [email protected]  adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Adreste bulunamaması halinde;

Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim eder. Adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabilirsiniz. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz satıcıya iade edilir.

Teslim alınmadan iade edilen kargolar cayma hakkı kapsamında değerlendirilemez ve iade kargo ücretleri müşteriden tahsil edilerek kalan tutar müşteriye iade edilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR